Sicak ÇikolataBest Coffee House
Sicak Çikolata

Sicak Çikolata

Sıcak çikolata ya da sıcak kakao, genellikle rendelenen çikolata ya da kakao pudrası, sıcak süt ya da su, ve şeker içeren sıcak içecek. Sıcak çikolata keyif için içilen bir içecek olarak görünülmesiyle birlikte son zamanlarda yapılmış araştırmalara göre kakaoda bulunabilen antioksidanlar nedeniyle sıcak çikolatanın sağlık için faydaları varmış. 19. yüzyıla kadar sıcak çikolata mide hastalıkları gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için bile kullanılıyordu.

İlk çikolata içeceği, yaklaşık 2000 sene önce Mayalar tarafından yapıldığı inanılmaktadır, ve M.S. 1400'e kadar kakao içecekleri Aztek kültürünün önemli bir parçası oldu. Yeni Dünya'daki Meksika'dan Avrupa'ya getirildiği zaman Avrupa'da popüler oldu, ve o zamandan beri birçok değişikliğe uğramıştır. Günümüzde ise, sıcak çikolata bütün dünyada tüketilmektedir ve birçok türü var, örneğin İtalya'da hazırlanan çok koyu olan cioccolata densa, veya Amerika Birleşik Devletleri'nde genellikle içilen daha sulu olan sıcak kakao.

Sağlık

Sıcak çikolatanın genellikle keyif için tüketilmesiyle birlikte sıcak çikolata içmek ile ilişkin sağlık açısından birçok fayda var. Araştırmalara göre sıcak çikolata, sağlığa faydalı olabilen büyük oranda antioksidan bulunmaktadır. 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar sıcak çikolata, hem bir içecek hem de bir ilaç olarak değeri vardı. Kâşif Francisco Hernández, çikolata içecekleri yüksek ateşi ve karaciğer hastalığının tedavisinde yardım ettiğini yazmıştır. Diğer bir kâşif Santiago de Valverde Turices, büyük oranda sıcak çikolata göğüs rahatsızlıklarını, ve daha küçük oranlarda mide düzensizliklerinin tedavi edilmeleri için yardımcı olduğunu inanmıştır. 17. yüzyılda çikolata Fransızlara tanıtıldığı zaman "sinir nöbetleri ve kötü ruh hâlleri"ni tedavi etmek için kullanılmıştır; bu çikolatanın fenetilamin içermesine ilişkin olabilir. Günümüzde sıcak çikolata tıpdan çok keyif için kullanılmaktadır, fakat yeni araştırmalara göre içeceğin sağlık açısından diğer faydaları olabilir.

Öte yandan, sıcak çikolata içmenin birçok olumsuz etkisi de var. Sıcak çikolatanın yüksek oranda kalorisi, katı yağı ve şekeri var. Sıcak çikolatayı yapmak için kullanılan kakaonun içindeki kafein de sağlık için olumsuz etkileri de olabilir.

Sağlık açısından faydalar

Araştırmalara göre sıcak çikolatanın tüketilmesi sağlık için olumlu olabilir. Cornell Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre sıcak çikolata, şarap ve çaydan daha çok antioksidaniçermektedir, böylece kalp hastalığı riskini azaltıyor. Bir porsiyon sıcak çikolatada araştırmacılar 611 miligram galik asit ekivalanı (GAE) ve 564 miligram epikateşin ekivalanı (ECE) bulunmuştur; bununla karşılaştırılınca kırmızı şarapta 340 miligram GAE ve 163 miligram ECE, yeşil çayda ise 165 miligram GAE ve 47 miligram ECE bulunmuştur. Cornell'de araştırmayı düzenleyen profesör Chang Yong Lee, içecek ısıtıldığı zaman daha çok antioksidanın yayınlandığını açıkladı.

Kakaoda bulunan flavonoidler de atardamar sağlığı için olumlu etkiler vardır. National Institutes of Health tarafından yapılan bir araştırmaya göre yüksek oranda flavanol içeren bir kakao içeceğinin içilmesinden sonra kan dolaşımı yüksek bir seviyede iyileşti. Bu araştırmada kullanılan denekler (18 ve 72 yaşları arasında 27 kişi) her gün 900 miligram flavonol içeren kakao içeceği içmişler, ve bunun sonucu kan akımında ve kan damarları örten endotelyum hücrelerinin fonksiyonunda iyileşme idi. Brigham and Women's Hospital ve Harvard Tıp Okulu tıp profesörü Dr. Norman K. Hollenberg tarafından yapılan ek araştırmalara göre flavonollar da damarların genişletmesinde yardımcıdır ve damar duvarlarında trombositlerin yığılmasını engelliyor. Sıcak çikolatada bulunan flavonoidler, esasen kan damarı duvarlarını serbest radikallardan koruduğu için sağlık açısından faydalıdır. Flavanoller de kan trombositlerin yoğunlaşmasını azaltıyor ve kardiyovasküler sağlığı için faydalı olabileneikosanoid oranlarını dengeliyor.

Sağlık riskleri

Sıcak çikolata içmenin birçok olumsuz etkisi var. Sağlık riski türleri ve ciddiyeti sıcak çikolata türlerine göre değişiyor. Sıcak çikolatanın olumsuz etkileri çoğunlukla bazı türlerindeki yüksek yağ ve şeker oranları içermeleri nedeniyle oluşur.

Yüksek kalori, katı yağ ve şeker oranları nedeniyle obezite ve diş problemleri sağlık riskleridir. Sıcak çikolatada bulunan katı yağların ana kaynağı, kakao pudrasının yerine doğrudan çikolatadan yapılan türlerinde bulunan kakao yağından kaynaklanır.Sütten yapılan sıcak çikolata da çok daha yağ ve şeker içermektedir. İşlenmiş kakao pudrası, işlenmesinde kakao yağın çıkarılmasına karşın genellikle katılmış şeker içermektedir. Sıcak kakaonun beslenme değeri, demerara gibi arıtılmamış şekerin kullanılmasıyla iyileşebilir.

Kakaoda bulunan kafein de sağlık problemlerine neden olabilir. Kahveye karşılaştırılırsa sıcak çikolatanın çok az kafeini var; tipik bir sekiz ons bardak sıcak çikolata dokuz miligram kafein içermektedir, fakat bir sekiz ons bardak kahve markaya dayanarak 133 miligrama kadar kafein içerebilir. Bu itibarla kafein, sıcak çikolatayla ilişkin büyük bir sağlık sorunu değildir.